Rośliny pokojowe
Rośliny pokojowe

Dla wielu z nas życie bez roślin straciłoby dużo uroku i nasze mniej lub bardziej uświadomione pragnienia, by mieć w swoim mieszkaniu coś zielonego są tego doskonałym przykładem. Rośliny pokojowe są dla zapaleńców ogrodowych substytutem ich ogrodów na jesienno-zimowe dni. Potrafią dostarczyć równie wiele satysfakcji, spełnienia i przyjemności w czystej postaci. Prawie tak samo jak ogród. Dlatego nie chowajmy zbyt głęboko fartuszków czy pasów na narzędzia, bo jeszcze się przydadzą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wymagają one zatem również uwagi i troski. Zima to dla nich ciężki okres. Suche powietrze przez okres grzewczy, zimne przeciągi przy wietrzeniu pomieszczeń, zmniejszona ilość światła to niesprzyjające dla nich warunki, dlatego często mają zżółknięte liście, które ostatecznie zrzucają.

rękawiczki krótkie Denim

Stwarza to doskonałe warunki dla rozwijania się wielu chorób najczęściej grzybowych, czy żerowania szkodników takich jak: wełnowce, przędziorki i tarczniki. Dlaczego tak się dzieje? Przez suche powietrze w pomieszczeniach ziemia wydaje się sucha, więc częściej podlewamy. To błąd. Owszem z wierzchu ziemia może być sucha lecz jeśli sprawdzimy głębsze jej warstwy w donicach okaże się, że im niżej tym bardziej wilgotno. Dlatego podstawową zasadą jest nie przelewanie roślin ponieważ to może prowadzić również do przegnicia korzeni, a wtedy już niestety rośliny nie odratujemy.

sekator

Niektóre rośliny potrzebują ok. 3 miesięcznego odpoczynku, który możemy nazwać snem zimowym. W tym czasie temperatura w pomieszczeniu powinna być niższa, a podlewanie bardziej oszczędne. Naturalnym w tym czasie jest opadanie liści przez niektóre rośliny takie jak figowiec lub gatunki cebulowe czy po prostu zahamowanie wzrostu. Trzymając te rośliny w cieple, zakłócamy ich fizjologiczny  cykl, co powoduje, że roślina kontynuuje wzrost na przekór naturze, którego przejście warunkuje prawidłowy wzrost i rozwój w następnym roku. W przeciwnym razie roślina słabiej kwitnie lub w ogóle nie wykształca kwiatów, ma mniejsze przyrosty.

rękawiczki miękkie, begonia muscalata

 

Większości jednak roślin doniczkowych dobrze znosi temperaturę pokojową pod warunkiem, że w nocy będzie o kilka stopni chłodniej niż w dzień. Odpowiada to warunkom naturalnym, które charakteryzują się chłodniejszymi nocami w porównaniu z dniem. Taka różnica temperatur sprzyja przemieszczaniu się asymilatów (produkty powstałe w procesie fotosyntezy) do korzeni co w efekcie pobudza wzrost i prawidłowy rozwój rośliny.

 

ogrodniczki Denim

Przełom lutego i marca w zależności od tego jak wiosna się spieszy to doskonały okres na przesadzanie większości roślin czyli przed wejściem w nowy okres wzrostu. Zabieg ten zapobiega  nadmiernemu ściśnięciu korzeni, uzupełnia wyczerpane już składniki mineralne, reguluje odczyn podłoża oraz przywraca właściwą jego strukturę . Rośliny o szybkim tempie wzrostu jak popularne drzewko szczęścia (Crassula argentea) przesadzając raz w roku osiągniemy faktycznie drzewko imponujących rozmiarów, które za pomocą sekatora i drutu można prowadzić w formie bonsai. Jeżeli jednak zależy nam aby nasza roślinka nie zdominowała całego parapetu czy półki, nie straciła swojej formy i kształtu przesadzanie nie jest wskazane np. różne odmiany aloesu często rozrastają się w nieładny sposób.

 

O czym należy pamiętać przy przesadzaniu roślin?

Doniczki

Jeżeli przesadzamy kwiaty bezpośrednio do donicy upewnijmy się czy jest to na pewno donica z odpływem czy jedynie osłonka. Mała dziurka jest niezbędna szczególnie jeżeli mamy tendencję do przelewania roślin. Niestety zazwyczaj te ładniejsze okazują się jedynie osłonkami. W tym przypadku można przesadzić roślinę do zwykłej plastikowej doniczki i umieścić ją w osłonce, albo gdy osłonka jest nietypowego kształtu wystarczy dobry drenaż na spodzie i ostrożne podlewanie.

rękawiczki Classic, alocasia black velvet

Ziemia

Pamiętajmy o odpowiednim ph ziemi przy przesadzaniu. Nie musimy kupować specjalnej ziemi do paproci, do fikusów ważne jedynie, aby dobrać odpowiednie ph i wmieszać odpowiedni nawóz, którym z czasem w zależności od potrzeb roślin będziemy je co jakiś czas zasilać.  Podczas przesadzania staramy się nie rozsypać bryły korzeniowej, a jedynie lekko poluzować korzenie, kilka możemy poprzecinać sekatorem, aby ładnie się rozrosły. 

 

rękawiczki miękkie begonia maculata

Narzędzia

Przy przesadzaniu roślin dobrze gdy w naszym pasie na narzędzia znajdzie się sekator do lekkiego liftingu korzeni, szpadelek- ze względów oczywistych, rękawiczki najlepiej cienkie, które nie ograniczą nam czucia w dłoni oraz nie przeszkodzą w precyzyjnych ruchach.

rękawiczki miękkie, narzędzie do pielenia Pink, philodendron brsil

Rozmnażanie

Przy przesadzaniu często nieuniknione są szkody, oderwany liść czy ułamana gałązka. Nie ma co się przejmować, większość z tych wypadków można obrócić w korzyść. Włożyć do wody i po kilku tygodniach voilà mamy nową niezależną roślinę, którą wystarczy umieścić w ziemi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl